Ogrodzieniec

Górny Śląsk – atrakcje turystyczne

Górny Śląsk wielu osobom kojarzy się z przemysłem, jednak jest to również region wyjątkowo atrakcyjny turystycznie. Wspaniała natura i liczne zabytki sprawiają, że warto wybrać się tutaj na wycieczkę. Dokąd pojechać i jakich atrakcji nie można przegapić?

Wyżyna Śląska – co warto zobaczyć?

Południe Polski to nie tylko kraina hut i kopalń. Do najciekawszych atrakcji województwa śląskiego należą między innymi:

Jezioro Goczałkowickie – sztuczny zbiornik wodny, utworzony na Wiśle w 1956 r. Dziś stanowi dom licznych gatunków ptaków i jest terenem chronionym. Turyści mogą spacerować i jeździć rowerem po koronie zapory, podziwiać wspaniałe formy, jakie przybiera tutaj środowisko naturalne. Jezioro Goczałkowickie to świetne miejsce na wypad dla całej rodziny. Po spacerze istnieje możliwość skorzystania z oferty jednej z pobliskich restauracji.

Zalew Sosina – park i jezioro usytuowane na terenie Jaworzna. To miejsce, w którym turyści mają możliwość wynająć domki letniskowe, skorzystać z wypożyczalni sprzętów wodnych, boisk do siatkówki, czy po prostu cieszyć się wspaniałymi plażami. Bezpieczeństwa tutejszego kąpieliska strzeże ratownik.

Zamek Ogrodzieniec – Górny Śląsk to również kraina zamków. Ogrodzieniec jest jedną z budowli obronnych należących do tzw. szlaku Orlich Gniazd. Jego powstanie datuje się na około XIV-XV w. Choć po potężnej fortyfikacji zostały już tylko ruiny, wciąż robią ogromne wrażenie i są jednym z ulubionych miejsc turystycznych województwa śląskiego.

Zamek w Toszku – budowla pochodzi z XV w. i została częściowo zrekonstruowana. Zamek powinni zwiedzić w szczególności wszyscy zainteresowani historią Śląska. Obecnie swoją siedzibę ma tutaj dom kultury.

Nikiszowiec – jedno z najbardziej klimatycznych miejsc Katowic. Jest to osiedle robotnicze, które powstało w początkach XX w. z myślą o górnikach pracujących w kopalni „Giesche”. To prawdziwa gratka dla wszystkich wielbicieli industrialnej architektury.

Park Śląski – jedno z ulubionych miejsc wypoczynku i rekreacji mieszkańców Wyżyny Śląskiej. Jest to największy park miejski w Polsce, w którym można się cieszyć nie tylko otoczeniem natury, ale również skorzystać z oferty wesołego miasteczka i planetarium, przejechać się koleją parkową, a także odwiedzić skansen czy ogród różany.

Pustynia Błędowska i Góra św. Anny

Zwiedzając Śląsk, trzeba pamiętać o dwóch obowiązkowych punktach wycieczki – Górze św. Anny oraz Pustyni Błędowskiej.

Góra św. Anny – a w zasadzie wzniesienie, ponieważ jej wysokość wynosi jedynie 408 m n.p.m., to wyjątkowo urokliwe miejsce, znajdujące się w obrębie gminy Leśnica. Spacerując po górze, warto zwiedzić tutejszy klasztor franciszkanów pochodzący z XVIII w.

Pustynia Błędowska – jest to polska pustynia, której chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Piaszczysty teren o powierzchni około 33 km² robi ogromne wrażenie i nie można go porównać z żadnym innym krajobrazem w Polsce. Warto pamiętać, że przed wiekami znajdował się tu gęsty las, który w wyniku intensywnej wycinki około XIII w. zamienił się w końcu w teren pustynny.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może te artykuły cię zainteresują...

Ogrodzieniec

Górny Śląsk – atrakcje turystyczne

Górny Śląsk wielu osobom kojarzy się z przemysłem, jednak jest to również region wyjątkowo atrakcyjny turystycznie. Wspaniała natura i liczne zabytki sprawiają, że warto wybrać się tutaj na wycieczkę. Dokąd pojechać i jakich atrakcji nie można przegapić? Wyżyna Śląska – co warto zobaczyć? Południe Polski to nie tylko kraina hut i kopalń. Do najciekawszych atrakcji […]

Czytaj dalej "Górny Śląsk – atrakcje turystyczne"
atrakcje w Jaworznie

Jaworzno – atrakcje na weekend

Co możemy robić w weekend w Jaworznie? Odpowiedź na to pytanie nasuwa się sama – najlepiej cieszyć się bogactwem natury, które oferuje to miasto i jego okolice. A jeśli znudzi się nam plażowanie i podglądanie dzikich zwierząt, warto skorzystać z infrastruktury sportowej. Zalew Sosina i Trójkąt Trzech Cesarzy Zalew Sosina należy bez wątpienia do największych […]

Czytaj dalej "Jaworzno – atrakcje na weekend"
jaworzno-logo-1

©2024 JAWORZNO – WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.

Przejdź do paska narzędzi