praca górnika

Praca górnika – wydobycie węgla kamiennego

Zawód górnika jest obarczony ogromnym ryzykiem. By wykonywać tak niebezpieczną pracę, trzeba cechować się dobrym zdrowiem i kondycją fizyczną, a także posiadać szereg innych predyspozycji. Gdzie można znaleźć zatrudnienie jako górnik?

Górnośląski Okręg Przemysłowy – kopalnie

Górnośląski Okręg przemysłowy jest zarazem największym, jak i najlepiej skomunikowanym okręgiem przemysłowym w kraju. W jego obręb wchodzą miasta tzw. konurbacji górnośląskiej, między innymi Jaworzno, Katowice, Gliwice, Zabrze, Sosnowiec, Bytom, Chorzów, Dąbrowa Górnicza,Tychy, Mysłowice i wiele innych.

Jest to region bogaty w złoża mineralne, przede wszystkim węgiel kamienny. W związku z tym rozwija się tutaj górnictwo, przemysł hutniczy, energetyczny czy chemiczny.

Przedsiębiorstwa przemysłowe działające na terenie GOP korzystają z udogodnień Katowickiej Strefy Ekonomicznej – ulg podatkowych, dogodnej infrastruktury oraz doradztwa biznesowego. W obrębie okręgu jest 19 kopalń należących do Polskiej Grupy Górniczej, Jastrzębskiej Spółki Węglowej i innych podmiotów gospodarczych.

Ile zarabia górnik?

Praca górnika należy do wyjątkowo trudnych. Osoby zatrudnione w tych charakterze muszą cechować się znaczną siłą fizyczną i wytrzymałością. W razie niebezpiecznej sytuacji powinny umieć zachować zimną krew, a podczas wykonywania swoich obowiązków zawsze przestrzegać procedur bezpieczeństwa. Osoby myślące o pracy w górnictwie muszą również potrafić działać w grupie.

Osoby zatrudnione na tym stanowisku są narażone na wystąpienie takich chorób zawodowych, jak pylica płuc, stały ubytek słuchu, przewlekłe zapalenie oskrzeli, zespół wibracyjny. Ponadto istnieje wysokie zagrożenie wystąpienia wypadków w czasie pracy.

Do najważniejszych czynności zawodowych górnika należą między innymi:

  • praca fizyczna polegająca na obrywaniu luźnych brył skalnych,
  • rozdrabnianie brył,
  • wiercenie otworów,
  • umieszczanie i detonacja materiałów wybuchowych zgodnie z procedurami,
  • ładowanie urobku,
  • montowanie, uzupełnianie i naprawa obudowy w wyrobiskach kopalnianych,
  • montowanie innych elementów konstrukcyjnych, takich jak rurociągi i kable energetyczne,
  • udział w akcjach ratowniczych.

Ile zarabia górnik? Jego wynagrodzenie uzależnione są w dużej mierze od doświadczenia i stażu pracy. Mediana miesięcznej pensji na tym stanowisku wynosi 4760 zł brutto. Jedna czwarta najlepiej zarabiających górników osiąga wynagrodzenie powyżej 6230 zł brutto miesięcznie. 25% najgorzej opłacanych osób na tym stanowisku otrzymuje miesięcznie poniżej 3700 zł brutto.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może te artykuły cię zainteresują...

Ogrodzieniec

Górny Śląsk – atrakcje turystyczne

Górny Śląsk wielu osobom kojarzy się z przemysłem, jednak jest to również region wyjątkowo atrakcyjny turystycznie. Wspaniała natura i liczne zabytki sprawiają, że warto wybrać się tutaj na wycieczkę. Dokąd pojechać i jakich atrakcji nie można przegapić? Wyżyna Śląska – co warto zobaczyć? Południe Polski to nie tylko kraina hut i kopalń. Do najciekawszych atrakcji […]

Czytaj dalej "Górny Śląsk – atrakcje turystyczne"
atrakcje w Jaworznie

Jaworzno – atrakcje na weekend

Co możemy robić w weekend w Jaworznie? Odpowiedź na to pytanie nasuwa się sama – najlepiej cieszyć się bogactwem natury, które oferuje to miasto i jego okolice. A jeśli znudzi się nam plażowanie i podglądanie dzikich zwierząt, warto skorzystać z infrastruktury sportowej. Zalew Sosina i Trójkąt Trzech Cesarzy Zalew Sosina należy bez wątpienia do największych […]

Czytaj dalej "Jaworzno – atrakcje na weekend"
jaworzno-logo-1

©2024 JAWORZNO – WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.

Przejdź do paska narzędzi